Blíží se léto a čas dovolených. Týden, čtrnáct dní nebo i delší dobu bez elektronické cigarety si většina z nás jen stěží dokáže představit. V případě, že si svou e-cigaretu plánujete vzít s sebou a čeká vás cesta letadlem, je potřeba se připravit na řadu pravidel a nařízení, kterým elektronické cigarety podléhají.
Pro bezpečnou a bezproblémovou cestu letadlem, bude při balení elektronické cigarety potřeba udělat několik následujících kroků.
Atomizér / clearomizér – pokud to Vaše e-cigareta umožňuje, odšroubujte atomizér z baterie.
Vyprázdněte atomizér / clearomizér – v letadle dochází ke změnám tlaku, což pro naplněný atomizér nebude dobré a snadno by tak došlo k protečení náplně. Doporučujeme jej tak před cestou vyprázdnit.
Zabalte atomizér – vzhledem k tomu, že má atomizér skleněné tělo a manipulace se zavazadly ne vždy probíhá v rukavičkách, není od věci si atomizér zvlášť zabalit, aby v případě rozbití skleněného těla nebyly střepy po celém vašem zavazadle.
Mody / baterie – Samotné lithiové baterie (18650, 20700 atd.), mody s integrovanou baterií, e-cigarety all-in-one (vše v jednom) – například Joyetech eGo AIO – nebo pod systémy je potřeba uložit do příručního zavazadla, které budete mít s sebou na palubě letadla. E-cigarety typu AIO a pod systémy je opět potřeba před zabalením vyprázdnit.
Jestliže máte mod s vyměnitelnými bateriemi, z modu je vyndejte a uložte do speciálních pouzder.
Svou elektronickou cigaretu si můžete zabalit do příručního zavazadla, které si s sebou berete na palubu letadla (pravidla se u přepravců liší). Ve skutečnosti některé letecké společnosti dokonce zakazují umístění e-cigarety do zavazadel, které budou uložena v nákladovém prostoru, jedná se především o baterie a lithiové články, platí to také pro powerbanky a další podobná zařízení. Další součásti, jako žhavící hlavy nebo samotné atomizéry, však mohou být uloženy do zavazadlového prostoru.
V případě, že obsluha zjistí nesprávně zabalenou elektroniku, je cestující vyzván dostavit se ke svému zavazadlu, aby takový předmět vyndal a vzal na palubu. Jestliže to nestihne, nebo se na výzvu nedostaví, hrozí mu, že zmešká odlet nebo bude posádkou letadla vyloučen z přepravy.
Náplně do elektronických cigaret se řadí mezi tekutiny, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla, avšak v maximálním objemu 100ml. Všechna balení navíc musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr na osobu (společný objem pro všechny tekutiny). E-liquidy doporučujeme zabalit do extra plastového sáčku kvůli případnému vytečení.
Jako tekutiny se v tomto případě rozumí také voda a další nápoje, krémy, pleťová mléka, spreje, gely, pasty včetně zubní pasty a všechny ostatní výrobky podobné konzistence.
Používání elektronických cigaret na palubě letadla je zakázáno. V případě Českých aerolinií může být porušení trestáno pokutou až do výše 100 000 Kč. U ostatních aerolinií je používání taktéž zakázáno a hrozí podobný postih. Doporučujeme tak do těla dostat potřebnou dávku nikotinu ještě před nástupem na palubu letadla.
Všechny zde uvedené informace jsou orientační a doporučujeme se informovat u příslušné letecké společnosti na detaily přepravy elektronických cigaret a e-liquidů, protože ty se mohou u různých přepravců lišit.
Nutno podotknout, že ne všude se elektronické cigarety těší takové popularitě jako u nás. V některých zemích platí určitá omezení, jinde jsou například zcela zakázány. Kde si svou e-cigaretu budete moci v klidu užít a kam s ní radši ani nejezdit se můžete dočíst v našem minulém článku.