Právě náplně do e-cigaret jsou často skloňovány ve spojení s neznámým nebo dokonce škodlivým obsahem. Složení e-liquidů není přitom žádným tajemstvím a je uvedeno na každé lahvičce. Všechny prodávané náplně navíc prochází důkladným testováním podle striktně nastavených pravidel EU, čímž je zaručena jejich nezávadnost.
Pojďme se tak podívat na to, co všechno náplně do elektronických cigaret obsahují.
Jedna ze dvou základních složek e-liquidů, nejčastěji se objevuje v kombinaci s níže uvedeným rostlinným glycerolem, ale může být v náplni i bez něj.
Jedná se o organickou sloučeninu bez barvy a zápachu. V náplni slouží jako hlavní nositel chuti, naopak od ní nečekejte příliš velkou produkci páry. Jedná se řidší kapalinu, a proto se tak e-liquidy s vyšším poměrem PG hodí spíše pro menší a méně výkonné e-cigarety.
Propylenglykol se využívá jako konzervační prostředek v potravinách, běžně ho však také najdeme například v šampónech, zubních pastách a dalších zdravotnických a kosmetických produktech. Lékařská komunita ve Spojeném království jej schvaluje i pro řadu lékařských aplikací včetně ústního, nitrožilního a nanesení na pokožku.
Známý také jako glycerin nebo glycerol, jde o jednu ze dvou základních složek e-liquidů, nejčastěji se objevuje v kombinaci s výše uvedeným propylenglykolem, ale může být v náplni i bez něj.
Získává se z rostlinných olejů a pro e-liquidy se používá VG potravinářské kvality o čistotě 99,7%. Právě glycerol stojí za tvorbou páry. Je mnohem hustší než PG, a proto se tak e-liquidy s vyšším poměrem VG hodí spíše pro větší a výkonné e-cigarety.
Rostlinný glycerol se užívá především v lécích, hlavně těch proti kašli, čípcích, mýdlech, šampónech a mnoha potravinářských produktech (často jako sladidlo E422), obzvláště těch s nízkým obsahem tuku. Objevuje se však také v kosmetice, zubní pastě a jako zahušťovadlo alkoholických likérů.
Také o samotném nikotinu koluje řada smyšlených informací. Jednou z nich je, že se jedná o karcinogenní látku. Nikotin však rakovinu nezpůsobuje.
Jde o v přírodě se vyskytující látku, kterou běžně najdeme například v lilku, bramborech, rajčatech nebo květáku. Nikotin má na tělo stimulační účinek, podobný jako kofein v čaji, kávě a některých limonádách.
Nikotin je považován za vysoce návykovou látku. Některé studie však návykovost nikotinu přisuzují pouze ve spojení s některými dalšími látkami v tabákových cigaretách. S tímto souvisí vysoká neúspěšnost a neúčinnost nikotinových náhrad jakými jsou žvýkačky, náplasti, spreje a podobně.
Stále se však jedná o toxin, který by podle toho měl být skladován. Je potřeba jej držet z dosahu dětí a domácích zvířat.
Obrovské množství aromat obsažených v e-liquidech se řadí mezi potravinářské příchutě. A ačkoliv je řada z nich na přírodní bázi, mnohé jsou tvořeny čistě chemickými látkami. Zcela neškodná věrná příchuť šťavnaté jahody tak může bez problému pocházet z prvotřídních laboratoří, které najdeme po celém světě, i u nás.
Zpřísňující se regulace výroby a distribuce eliminovala využívání rizikových látek jakými byl například Diacetyl.
Složení e-liquidů je neznámé.
Složení e-liquidů je velmi dobře známé a je uvedeno jak na lahvičkách, tak na bezpečnostních listech, které obsahují detailní popis látek obsažených v náplni.
E-liquidy obsahují karcinogenní látky.
Žádná z dosud provedených studií neprokázala přítomnost karcinogenních látek v náplních do elektronických cigaret. Naproti tomu tabákové cigarety se svými 4000 chemickými látkami obsahují více než 60 karcinogenů.
Sladké a ovocné příchutě mají nalákat děti.
Může to být těžko uvěřitelné, ale i dospělý má rád sladké koláče nebo melounové žvýkačky.