Atomizéry pro namotání vlastních spirálek tvoří speciální kategorii elektronických cigaret. Určené jsou pro zkušené uživatele, kteří si namotají vlastní spirálky (lze však koupit i předmotané), nainstalují je do atomizéru, vloží potřebné množství vaty a mohou vapovat. To samozřejmě vyžaduje nejen určitou zručnost, ale také znalosti ohledně umístění spirálek a především vaty, která zjišťuje bezproblémové zásobování e-liquidem. Její špatné vložení má obvykle za následek přesycení, protékání, přepalování a podobné nežádoucí efekty, kvůli nimž je potřeba vatu předělat a vložit tak, aby vše fungovalo, jak má. To je však u většiny atomizérů různé, takže je třeba trpělivost a několik pokusů, než si vše perfektně sedne.
Atomizéry se liší nejen v tom, jak se do nich vkládají spirálky s vatou, ale také v samotné konstrukci a používání. V základu rozdělujeme takové atomizéry na tři typy. Jsou jimi RDA, RTA a RDTA. Co tyto zkratky znamenají?
Rebuildable Dripping Atomizer – Volně přeloženo „přestavitelný atomizér pro kapání“. Tento typ atomizéru patří mezi první, které byly dostupné pro motání vlastních spirálek. Jejich konstrukce je jednoduchá, většinou se skládá pouze ze základny s kontakty pro spirálky, z kovového těla s přívody vzduchu a z náustku. Primárně jsou RDA určeny pro přímé potahování do plic, ale existuje také řada variant pro potahování pusa-plíce.
Od ostatních atomizérů se liší tím, že v podstatě nemají žádnou nádržku pro e-liquid, a proto se jim také říká kapací atomizéry, respektive „kapáky“, e-liquid je totiž potřeba dokapávat přes náustek (odtud také pojmenování pro náustek – drip tip). Obvykle se jedná o malé atomizéry, což jim umožňuje mít spirálky blízku náustku. Oproti běžným atomizérům totiž nemají komín a komoru tvoří samotné tělo, vytvořenou páru tak okamžitě vdechujeme, aniž by ztrácela chuť při průchodu atomizérem.
Rebuildable Tank Atomizer – Volně přeloženo „přestavitelný atomizér s tankem“. Jak už z názvu vyplývá, RTA se může oproti RDA pochlubit tankem, tedy nádržkou pro e-liquid. Tyto atomizéry tak stačí jednou za čas naplnit, není potřeba náplň neustále po pár potazích dokapávat. Konstrukcí připomínají klasické atomizéry na tovární žhavící hlavy, ale právě místo hlavy mají komoru, ve které je umístěná základna s kontakty pro instalaci spirálky a vložení vaty. Stejně jako u RDA, i RTA umožňují instalaci jedné, dvou, ale i více spirálek. S tím pak také souvisí typ použití.
Dostupné jsou samozřejmě jak RTA pro přímé potahová ní do plic, tak pro potahování pusa-plíce, a právě ty patří mezi nejlepší. Poskytují výrazně utažený potah, tolik žádaný mezi fanoušky MTL vapování. Šikovně si také pohrávají s různými typy přívodů vzduchu, které výrazně ovlivňují nejen potah, ale také podání chuti.
Rebuildable Dripping Tank Atomizer – Volně přeloženo „přestavitelný atomizér pro kapání s tankem“. Nejmladší z kategorie atomizérů pro namotání vlastních spirálek je hybridem obou výše zmíněných typů. Kombinuje v sobě výhody jednoduché základy umístěné těsně pod náustkem s výhodami tanku naplněného e-liquidem. Na rozdíl od RTA, kde je základna se spirálkami umístěna ve spodní části, je RDTA má v horní části atomizéru a pod samotnou základnou se pak nachází skleněný tank. Z něj si vata bere potřebný e-liquid a přivádí jej ke spirálkám. Zatímco u RTA se náplň k vatě dostává sama, u RDTA je potřeba atomizér čas od času otočit, aby se vata opět nasákla.
RDTA obvykle bývají určeny pro dvě spirálky, některé však umožňují zablokování části základny pro jednospirálkové využití. Nejčastěji se také setkáte s RDTA pro přímé potahování do plic. Existuje sice pár RDTA určených pro potahování pusa-plíce, ale rozhodně ne v takovém poměru jako u RDA nebo dokonce RTA.
Takové jsou hlavní a zásadní rozdíly tří typů atomizérů pro namotávání vlastních spirálek. Jednotlivé modely se samozřejmě mohou ještě nějakými parametry dále lišit, nejzásadněji v oblasti základny a přívodů vzduchu, ale v jádru se jejich základny rysy nemění.