Když už teď víme, jak si namíchat vlastní nikotinovou bázi o požadované sílé (viz článek Míchání bází), je na čase si vysvětlit samotné míchání e-liquidů. To je ve své podstatě strašně jednoduché – je to jako míchání sťávy s vodou.
Báze – Kapalina bez chuti a bez zápachu. Skládá se z rostlinného glycerolu (VG) a propylen glykolu (PG) v rozdílných poměr podle typu báze a použití. V případě nikotinové báze je součástí složení také nikotin v různé síle.
Báze slouží jako základ pro míchání, v náší analogii se šťávou by báze byla voda.
Příchuť – Čisté koncentrované aroma, které se samo o sobě nedá vapovat. Je potřeba jej smíchat právě s bází. Většinou je vyrobeno na propylen glykolovém základnu. Různí výrobci dělají různě koncentrované příchutě.
V naší analogii by příchuť byla šťávou.
Prázdná lahvička – Bázi s příchutí je potřeba někde smíchat. Velikost lahvičky je čistě na vás a na tom, jaké množství náplně si chcete namíchat. V naší nabídce naleznete lahvičky od 10ml do 250ml.
A jak se to teda míchá? Stačí smíchat celou příchuť s bází? Zas tak jednoduché to bohužel není. Každá příchuť je jinak koncentrovaná, což znamená, že se používá jiné množství pro namíchání výsledného e-liquidu.
Zde přijdou na řadu procenta, která se objevují v popisu každé příchutě na našich stránkách. Zatímco u příchutí VapeGear se doporučuje vytvořit 10% roztok, u takového Flavour Artu zase výrobce uvádí 2-3%. Na stejné množství výsledného e-liquidu byste tak u obou značek použitli jiné množství příchutě.
Nejprve je tedy dobré si uvědomit, kolik výsledného e-liquidu chceme namíchat a jakou příchuť použijeme. Pokud si například chceme namíchat 50ml náplně z příchutě VapeGear, musíme počítat s 10% roztokem. To ve výsledku znamená, že použijeme 5ml příchutě a tu zalijeme 45ml báze.
Obě kapaliny ja následně potřeba řádně protřepat – obvykle až 1 minutu. Poté přichází na řadu zrání.
Zrání je zásadní součástí míchání vlastního e-liquidu. Zatímco některé příchutě tento krok nevyžadují (často ty s vyšším procentem pro míchání, nebo určité typy), u většiny se bez něj neobejdete.
Jako zrání se obvykle považuje čas, který namíchaný e-liquid stráví od namíchání po první použití. Ten se může pohybovat od několika dnů až po několik týdnů. Nejčastěji se však setkáte s dobou zrání do jednoho týdne.
Kromě pouhého čekání existují další metody zrání. Mezi ně patří míchačky a ultrazvuky, které dobu zrání výrazně zkracují.
Procenta pro míchání jednotlivých příchutí nejsou vytesána do kamene a mohou se lišit i v rámci jedné značky. Zatímco bude výrobce doporučovat 10% u všech, Jablečný koláč bude třeba lepší na 5% a Meloun zase na 15%. Velkou roli hraje také e-cigareta, do které výslednou náplň nelejeme, každá má totiž jinak výrazné podání chuti. No a v neposlední řadě hrajeme asi největší roli my sami. Každému chutná něco jiného a jinak výrazného. Všechny tyto faktory je tak brát při míchání vlastních e-liquidů v potaz.
Míchání není žádná věda, ale má svá pravidla, která se určitě vyplatí dodržovat. Příchutí pro míchání je neskutečné množství, nemluvě o tom, že je můžete dle libostvi kombinovat a vytvářet si tak vlastní, zcela unikátní recepty a náplně. S mícháním se vám otevře zcela nový svět vapování, který vás bude bavit.