Přívod vzduch (airflow) je nedílnou součástí každé elektronické cigarety. Mnohé umožňují jeho nastavení, jiné naopak tuto možnost nemají. V případě, že jej nastavit lze, je jeho správné nastavení zcela zásadní pro řádné fungování e-cigarety a v neposlední řadě také pro váš celkový požitek z vapování.
To, jak si přívody vzduchu upravíme, ovlivňuje hned několik aspektů vapování. Za prvé je to volnost potahu, a to nejen v rámci zásadního rozdělení při potahu na pusa-plíce a přímo do plic (viz níže). Za druhé je to teplota. Čím méně vzduchu totiž do atomizéru proudí, tím méně se žhavící hlava a spirálka ochlazují a vy tak vdechujete teplejší páru. Méně vzduchu a teplejší pára obvykle znamená koncentrovanější páru plnou chuti. Na druhou stranu více vzduchu vytvořenou páru do určité míry naředí a se správným atomizérem to má za výsledek obrovské mraky páry, které budeme vydechovat.
Přívod vzduchu tak ovlivňuje následující aspekty vapování:
Volnost potahu
Teplota
Chuť
Produkce páry
Čím utaženější, tím lepší. Tak by řada uživatelů zhodnotila nastavení přívodu vzduchu u atomizérů pro potahování pusa-plíce. Do jisté míry je to pravda, ale jako u spousty jiných aspektů vapování, i tohle je velmi subjektivní.
Existuje navíc více druhů atomizérů a žhavících hlav určených pro potahování pusa-plíce. Zatímco některé nabízí vysoké odpory a pomalé žhavení, jiné mají odpory nízké (0,6Ω a nižší) a rychlé žhavení. Ne každému budou všechny vyhovovat, což je naprosto v pořádku. Nastavení většiny moderních atomizérů pusa-plíce je však jednoduché díky preciznímu zpracování přívodů. Ty jsou často rozděleny na jednotlivé otvory a na vás je tak pouze zvolit ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.
Zde je potřeba dávat pozor především u volnějšího a rychlejšího žhavení u některých výkonnějších atomizérů pro pusa-plíce. Těm je potřeba dopřát trochu více vzduchu a také přizpůsobit potah (rychlejší a ráznější), jinak by mohlo totiž docházet k přesycení hlavy a následnému bublání, prskání a třeba i protékání e-liquidu.
Také v rámci přímého potahování do plic je správné nastavení přívodu vzduchu zásadní. Pokud například srovnáme hlavu s odporem 0,5Ω a doporučeným výkonem kolem 30W a hlavu s odporem 0,2Ω a doporučeným výkonem 80W, obě sice využijeme k potahování přímo do plic, ale pro obě bude potřeba jinak nastavit přívody vzduchu. Jak a proč?
Méně výkonná hlava s nižším odporem nebude dosahovat takových teplot, aby bylo potřeba mít přívody otevřené na maximum. To by mělo za následek pouze zředění vytvořené páry, nulovou produkci chuti a neuspokojivě chladnou páru. Samozřejmě záleží na daném atomizéru, proto se zde obecné rady dávají těžce, ale v tomto případě by z poloviny otevřené přívody měly bohatě stačit.
Za to pořádně výkonná hlava, která má nízký odpor a vysoký doporučený výkon, bude dosahovat vysokých teplot a je potřeba ji tak řádně chladit. To zaručí do široka otevřené přívody vzduchu. Pára tak nebude až příliš horká, zvýší se její produkce a zamezíte také nepříjemnostem jako je kondenzace páry a protékání zbytkového e-liquidu.
Umístění přívodů vzduchu může být různé, ale nejčastěji se setkáme se spodními a horními přívody. Jakou jsou mezi nimi rozdíly a který je lepší?
Nejběžnější spodní přívody jsou konstrukčně snazší a nezaberou v atomizéru tolik místa. Vzduch také nemusí urazit tak dlouhou cestu ke spirálce s vatou, často tak bývá příjemnější, přímočarý a bez turbulencí. Je pro ně také jednoduší vzduch přivádět přímo pod spirálku. Za to horní přívody nabízí jednu zásadní a praktickou výhodu oproti těm spodním – jsou odolné vůči protékání e-liquidu. To může usnadnit život mnoha nejen začínajících vaperů. Obecně se však nedá říct, že by byl jeden lepší než druhý, opět je volba na vás.
Špatně nastavený přívod vzduchu nebude mít za následek jen horší požitek z vapování, ale může způsobit také řadu problémů. Příliš utažené přívody u atomizéru, který vyžaduje volný potah způsobí, že nevdechnete veškerou vytvořenou páru, ta uvnitř atomizéru zkondenzuje a přesytí žhavící hlavu. Atomizér pak začne bublat, prskat do úst a může také protékat. Nedostatečné chlazení výkonných hlav pak zase způsobí jejich přehřívání, což vyústí v jejich sníženou životnost a v mnoha případech také k přepálení vaty a tím i poškození hlavy jako takové.
Závěrem se ještě patří poznamenat, že s přívodem vzduchu také úzce souvisí používaný náustek. Pro utažený potah pusa-plíce je nesmysl používat široké náustky a naopak u přímých potahů do plic, kdy je potřeba vdechnout co nejvíce páry, je určitě nevhodný úzký náustek.